اخبار داخلی

نیما اقلیما: گفتمان نقد، سطح سینما را ارتقا می بخشد

همیشه بخشی از برخورد شخصی من با سینما، مطالعه مجلات سینمایی و خواندن نقدها بوده و قطعا نظر آنها برایم حائز اهمیت است.
یکی از کارهای منتقدان این است که زوایای ناپیدای فیلم که برای مخاطب عام سخت است و قابل تشخیص نیست باز و آنها را ارائه کنند. نظر منتقد به عنوان مخاطب خاص سینما، یک نظر کیفی خواهد بود، چون کمک می کند تا فیلمسازان خطاها و بازخورد ها را در سطوح گفتمانی مختلف بررسی کنند و این نگاه باکیفیت تری برای تشخیص زوایای مختلف یک فیلم است.
البته معیارهای نقد در سطح دنیا متفاوت است؛ هر منتقدی با توجه به علائقش در هر حوزه مطالعاتی موجود در سینما متفاوت عمل می کند. عده ای از زاویه فرم، روایت، عناصر دراماتیک و یا مولفه های سینمایی به فیلم نگاه می کنند و نگاه عمومی تر سینما را راحت تر می نگرند. نظریات سینمایی براساس فیلم هایی که ساخته شده اند به دست آمده اند و به کانون مطالعاتی سینمادوستان یا منتقدان اضافه شده اند، به همین دلیل بخش مهمی که باید به آن بهتر نگاه شود، این است که اورجینالیته ای که فیلمسازان در خلق اثر از آن برخوردار هستند، به عنوان بستر مطالعه و بحث قرار گیرد و این نگاه است که سبب خواهد شد سینما پویاتر عمل کند.
در همین باره باید گفت جشن منتقدان برای اهالی سینما جشنی معتبر و در آن نگاه ها خاص و تخصصی است. در این جشن زاویه گفتمان متفاوت و دقیق تر است. گفتمانی که در طول سال ها کمک کرده تا سینما بهتر شناخته شود. اگر بتوان این جشن را عمومی تر و مردمی تر کرد، گفتمان دیگری غیر از فرهنگ عامه که خود دارای اصالت است در کنار گفتمان نقد قرار می گیرد و این می تواند به ارتقای سطح کیفی سینمای ایران کمک کند.
بخشی از اثر در مثلث معروف صاحب اثر، اثر و مخاطب/منتقد جای دارد. منتقد مخاطب خاص اثر است و به همین دلیل منتقد در تعامل با اثر و صاحب اثر است. منتقد نگاه نظری فارغ از قضاوت اخلاقی و عرفی دارد و هر چه تعامل صادقانه تر و بر اساس نگاه نظری یا آکادمیک باشد، به پذیرش این زاویه دید از سوی فیلمسازان کمک می کند. فیلمساز باید این زاویه را بپذیرند و پذیرش خود را بالا ببرد و منتقد هم صداقت خود در نقطه نظری را نشان بدهد تا تعامل سازنده تری رقم بخورد و اتفاق بهتری برای سینما رخ بدهد.

 

 

کامبوزیا پرتوی: فرصت تعامل منتقدان و فیلمسازان به وجود نیامده است.

کارگردان فیلم سینمایی «کامیون»،با اشاره به اینکه منتقدان به شکل تخصصی با سینما آشنا هستند و‌ آرایی که نشان از نگاه تخصصی منتقدان و نویسندگان سینمایی داشته باشد، ارزشمند است، در عین حال گفت: باید فرصت تعامل میان منتقدان و فیلمسازان به وجود آید.
پرتوی: فرصت تعامل بین منتقدان و فیلمسازان به وجود نیامده است
کامبوزیا پرتوی در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا با اشاره به اهمیت آرای منتقدان در مسیر فیلمسازی سینماگران، اظهار داشت: منتقدان به شکل تخصصی با سینما آشنا هستند بنابراین باید شأن حرفه ای خود را حفظ کنند. که اگر این اتفاق نیفتند دیگر نمی توان گفت که همه منتقدان سینما را به سمت جلو هدایت می کنند و یا فیلمسازان متاثر از عقاید آنها هستند.
وی با اشاره به اینکه همواره مسائلی در جامعه منتقدان مطرح بوده که باید آسیب شناسی شود، افزود: به عنوان مثال گروهی از منتقدان معمولا از فردی خوششان می آید و او را بزرگ می کنند اما بعد از گذشت زمان متوجه می شویم که نگاه آنها سلیقه ای بوده و آن فرد تاثیری در سینما نداشته است و صرفا چون فیلمساز یکی از دوستان منتقد و هم سلیقه با او بوده، فیلمش با حمایت او روبه رو شده است.
نویسنده فیلم سینمایی «محمد رسوال الله (ص)» با بیان این که باید فرصت تعامل میان منتقدان و فیلمسازان به وجود بیاید، گفت: معمولا در جشنواره های بین المللی پس از نمایش فیلم نشست خبری برگزار می شود که برای پخش کننده حائز اهمیت است اما در ایران به نظرم نشست ها خیلی اهمیت ندارد.
پرتوی با اشاره به شرکت همه آثار نمایش داده شده در جشنواره ملی و جهانی فجر در جشن منتقدان، گفت: خوشحالم که همه فیلم ها بدون شرط داشتن پروانه نمایش و حتی عدم اکران عمومی در جشن منتقدان شرکت می کنند. این نشان دهنده استقلال صنف منتقدان و نویسندگان سینمایی است و امیدوارم درباره جشن خانه سینما هم این اتفاق بیفتد.

 

 

محمدحسین مهدویان: جایزه منتقدان بیش از جوایز دیگر برایم ارزش دارد.

کارگردان فیلم «ماجرای نیمروز»گفت: جایزه جشن منتقدان بیش از جوایز دیگر برایم ارزش دارد.
محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم سینمایی «لاتاری» که سال گذشته نیز موفق به دریافت دیپلم افتخار از آکادمی جشن منتقدان برای فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» شده بود، در گفتگو با خبرنگار حوزه سینمای گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، با اشاره به این که آرای منتقدان برای فیلم‌سازان بسیار حائز اهمیت است، گفت: دیدگاه منتقدان برایم بسیار مهم است، اما نه این که برای خوشامد منتقدان فیلم بسازم. نگرش من در فیلمسازی انتخاب مضمونی است که به ساختنش علاقه دارم و مرا اقناع می‌کند؛ ضمن آن که ارتباط فیلمی که می‌سازم با مخاطب عام برایم اهمیت دارد.

کارگردان فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» درباره معیارهای آرمانی نقد یک اثر سینمایی، بیان کرد: دیدگاه منتقدان را دنبال می‌کنم، اما منتقد منتظر نمی‌ماند تا من فیلمساز تعیین کنم که چگونه فیلم مرا نقد کند و منتقد معیارهای خود را دارد که این معیارها می‌تواند درباره هر منتقدی متفاوت باشد. به نظرم همین امر به منتقد شخصیت مستقل می‌دهد که این استقلال بسیار اهمیت دارد.

مهدویان در ادامه جشن منتقدان را یک جشن صنفی مستقل دانست که فارغ از کسب جایزه و نتیجه آرای منتقدان درباره فیلم‌ها، می‌توان مطمئن بود که نتیجه آرا و نظرات یک تشکیلات صنفی و کاملاً مستقل است.

وی گفت: نکته مهم دیگر آن است که این جشن به شکل آکادمی برگزار می‌شود. البته ما شکل برگزاری آکادمی را در جشن خانه سینما نیز داریم، اما به نظرم به دلیل حضور اصناف مختلف بسیار بزرگ و شلوغ است و هنوز نتوانسته شکل واقعی خود را پیدا کند، اما در جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی، اعضای یک صنف مشارکت دارند و امکان مدیریت بهتر در آن وجود دارد. جشنی که همیشه به شکل منسجم و منظم برگزار می‌شود و در نتیجه، نتایج آن، جمع‌بندی آرای منتقدان درباره فیلم‌های مختلف است و همه علاقه‌مند به دانستن نتایج آرا هستند.

کارگردان فیلم سینمایی «لاتاری» با اشاره به این که سه بار با آخرین روزهای زمستان (نسخه سینمایی)، «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» در جشن منتقدان حضور داشته و هر سه بار تندیس و دیپلم افتخار از جامعه منتقدان دریافت کرده است، اظهار کرد: از این که فیلم‌‌های من مورد توجه منتقدان قرار گرفت، خوشحالم و بسیار برایم خوشایند بود که از یک جشن کاملاً مستقل با ذهن‌ها و آدم‌های مستقل و فرهیخته مثل جامعه نویسندگان و منتقدان سینمایی به فیلم من توجه شده است. همیشه دو تندیس انجمن جلوی چشم من است و باید بگویم این جوایز بیشتر از جایزه دیگری حتی به اندازه سیمرغی که از جشنواره فیلم فجر دریافت کردم، برایم ارزش دارد.

وی در پایان گفت که امیدوار است امسال نیز جشن منتقدان به خوبی برگزار شود و جشن باشکوه و جذابی داشته باشیم.

 

 

بهروز غریب پور: نگاه موشکافانه منتقدان بر فیلمساز اثرگذار است

بهروز غریب پور کارگردان سینما و تئاتر نگاه موشکافانه منتقدان را بر کارهای فیلمسازان اثرگذار توصیف کرد.

بهروز غریب پور نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «اردک لی» در گفتگو با خبرنگار پانا درباره حضور فیلمش در دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران اظهار کرد: همین که منتقدین فیلم اردک لی را دیده‌اند و این فیلم در فهرست آثار جشن منتقدان گنجانده شده، برای من خوشحال کننده است.

او ادامه داد: ما معمولا آرای موافق را با جان و دل می‌پذیریم و برای آرای مخالف دلیل و برهان می‌آوریم که ثابت کنیم فیلم ما درست دیده نشده یا با حب و بغض با آن برخورد کرده اند.

بهروز غریب پور عنوان داشت: من طی سال ها فعالیت در تئاتر و سینما سعی کرده ام که به صورت متفاوتی عمل کنم و هرگز با منتقدان برخورد خصمانه نداشته ام و روی این اصل، حق آنها می دانم که اثری را بپذیرند یا نپذیرند.

کارگردان فیلم سینمایی اردک لی درباره دیدگاه های منتقدان درباره یک اثر گفت: نوع نگاه به یک اثر همواره تابعی از یک متغیر است و برآیند افکار و اندیشه های یک جمع با جمعی دیگر معمولا یکی نیست. اگر نگاه منتقد نافذ و موشکافانه باشد حداقل بر روی سازنده اثر تاثیر گذار است، اما مخاطب هم دارای معیارهای خاصی است و به همین دلیل هم هست که معمولا آرای منتقدان با مخاطبان متفاوت است.