تندیس منتقدان؛ بهترین جایزه کارنامه من

گوهر خیراندیش سال گذشته در جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی مورد تجلیل قرار گرفت. جایزه‌ای که به گفته خودش یکی از معتبرترین جایزه‌هایی است که در تمام سال‌های کاری‌اش دریافت کرده است، نگاه کارشناسانه و تخصصی منتقدان سینما تنها دلیلی است که این جایزه را برای او ویژه می‌کند.

* جایزه‌ای که سال گذشته از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی گرفتید چه جایگاهی برای شما دارد؟
– سال‌ها است که فیلم‌هایی که بازی کردم در جشنواره‌های مختلف به نمایش در آمده است. از جشنوراه‌های داخلی بگیرید تا خارجی و بین‌المللی. چند‌باری تندیس خانه سینما و سیمرغ بلورین را دریافت کردم. در مدتی که در آمریکا بودم. سه فیلمی که کار کرده بودم به نمایش در آمد و مورد تمجید و تعریف قرار گرفتم. برای بازی در فیلم «خانه دیگری» به کارگردانی بهنوش صادقی که در جشنواره action on film به نمایش در آمد به عنوان بازیگر اول انتخاب شدم. با نمایش فیلم «گوهر» فیلمی از پوریا حیدری که از زندگی من ساخته بود به نمایش در آمد و فیلم «آذر، شهدخت و دیگران» که در بزرگداشتی که در سانفرانسیکو به نمایش در آمد، مورد تقدیر قرار گرفتم. این‌ها را گفتم که بگویم جوایز زیادی را در تمام سال‌هایی که کار کردم دریافت کردم، اما مهم‌ترین جایزه‌ای که گرفتم همین جایزه منتقدان و نویسندگان سینمایی است.

* چرا این جایزه تا این اندازه برای شما مهم است؟
– وقتی جایزه‌ای را دریافت کرده‌ام که با نگاه کارشناسانه و موشکافانه بررسی شده چرا نباید ارزش داشته باشد؟ خوشبختی من این‌جا است که با متر و معیار کاربلندان و متخصصین سینما جایزه‌ای را دریافت کرده‌ام. لوح تقدیر و تندیسی که برای من ارزش ویژه‌ای دارد. این چیزی نیست که بخواهم تعریفی از منتقدان کنم یا برای خوش‌آمد آن‌ها بگویم. چیزی است که واضح است و نیازی به زیاده گویی در این مورد نیست.

* جایزه منتقدین بر خلاف جوایز دیگر هیچ وجه مادی نداشته، چرا هنرمندان سینما آن ‌را دوست دارند؟
– لوح و تندیس منتقدان و نویسندگان سینمایی صرفا یک جایزه نیست، یک اتفاق تخصصی است که از فیلتر کارشناسانه منتقدان عزیز گذشته است. همان موقع که این جایزه را دریافت کردم هم گفتم، خوشحالم که مورد توجه منتقدان قرار گرفته‌ام و باید بگویم من بازیگری هستم که نگاه مثبت منتقدان به کارنامه‌ کاری‌ام را اغلب داشتم. تعداد کمی بوده‌اند که به بازی و طراحی نقش من ایرادی گرفته باشند و خیلی کم پیش آمده که منتقدی اجرای کارم را نپسندیده باشد. البته که با گفتن این جملات نمی‌خواهم بگویم که مغرور شده‌ام. بلکه دائم نگران این هستم که مبادا کار بعدی که می‌خواهم انتخاب کنم کار درستی باشد. به همین خاطر سعی دارم تمام نقش‌ها را با وسواس انتخاب کنم و باور‌پذیری نقش را برای مردم و منتقدان ملموس‌تر کنم. در واقع این جایزه بهترین جایزه‌ من در تمام سال‌های کاری من است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *