تندیس منتقدان؛ جایزه‌ای دور از حب و بغض

مسعود سلامی گذشته تندیس جشن انجمن منتقدان و نویسندگان را به بهانه فیلمبرداری فیلم «خفگی» دریافت کرد و امسال با او همراه شدیم تا از جایزه‌ای که گرفته برایمان بگوید و می‌گوید گرفتن این جایزه بعد از اتفاقاتی که جشنواره فیلم فجر برای «خفگی» افتاد شیرینی‌اش را دو چندان کرده است و گرفتن این جایزه برایش جایگاه ویژه‌ای دارد.

*جایزه‌ای که سال گذشته از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی گرفتید چه جایگاهی برای شما دارد؟

-به طور یقین هر جایزه‌ای شیرینی و ارزش ویژه خودش را دارد و مربوط به هر جایی که باشد با توجه به همان فضا و مناسباتی که دارد ویژه‌اش می‌کند. اما برای من به طور شخصی گرفتن جایزه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی بعد از اتفاقات عجیبی که در جشنواره فیلم فجر افتاد، شیرینی آن را چند برابر کرد. «خفگی» در جشنواره به کنار گذاشته شد و در داوری‌ سرش را بریدند و نیم‌نگاهی هم به آن نداشتند. اینکه جایزه را از سوی منتقدین سینما دریافت کنم لطفش را دو چندان می‌کرد و داوری که در فجر بر اساس حب و بغض شکل گرفته بود را کنار زد.

*جایزه منتقدین بر خلاف جوایز دیگر هیچ وجه مادی نداشته، چطور آن‌را دوست دارید؟

-با توجه به اوضاع اقتصادی امروز هیچ جایزه‌‌ای نمی تواند وجه مادی پر رنگی داشته باشد. مگر اینکه جایزه‌ای معادل یک کار سینمایی برای فیلمبردار یا بازیگر و … باشد. به همین خاطر است که هیچ‌گاه وجه مادی جایزه‌ای برایم پر رنگ نبوده و همیشه آن وجه معنوی و اتفاق حرفه‌ای برایم مهم بوده و جایزه منتقدان و نویسندگان سینمایی جایگاه ویژه‌ای برایم داشت.

*جایگاه نقد سینمایی و جایزه‌ای که از سوی این منتقدین دریافت کردید چقدر برای شما شیرین بود؟

-نکته‌ای که این جایزه را ویژه می‌کند، این است که این جایزه بر اساس نظرات منتقدان و نویسندگان سینمایی شکل گرفته است. یک کارشناسی علمی و تخصصی پشت آن پنهان شده و از دست کسانی این جایزه را می‌گیرم که فیلم‌بین‌های حرفه‌ای هستند. در جشنواره‌های دیگر با تعدادی داور روبرو هستیم و در بهترین حالت ممکن بحث سلیقه به میان می‌آید. اما در جایزه منتقدان با نظرات آدم‌های باسوادی روبرو هستیم که فیلم‌های روز سینمای جهان را هم رصد می‌کنند و به جایگاهی رسیده‌اند که نظرات آن‌ها برای من و دیگر عوامل سینمای ایران مهم است. من در خانه یک کتابخانه دارم و این جایزه را کنار کتاب‌ها گذاشته‌ام تا هر وقت که سراغ کتابی می‌روم آن را تماشا کنم و به این فکر کنم جایزه را از دست کسانی گرفتم که اهل ادبیات و سینما هستند. دنیایی که برای من اهمیت زیادی دارد و همین جایزه را برایم ویژه می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *