جایگاه تندیس منتقدان شبیه اسکار است

بهرام دهقانی سال گذشته تندیس جشن انجمن منتقدان و نویسندگان را به خاطر تدوین فیلم «خفگی» دریافت کرد. امسال با او همراه شدیم تا از جایزه‌ای که گرفته برایمان بگوید. او همان ابتدا تکلیفش را روشن می‌کند که نفس جایزه گرفتن همیشه برایش خوشایند و دوست‌داشتنی بوده و البته که جایزه انجمن منتقدان و نویسندگان جایگاه ویژه‌ای برای او دارد.

* جایزه‌ای که سال گذشته از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی گرفتید چه جایگاهی برای شما دارد؟

-نفس جایزه گرفتن همیشه دوست‌داشتنی و خواستنی است و به نظرم هر کسی غیر از این بگوید، دروغ گفته است. وقتی جایزه‌ای می‌گیرم هنوز هم همان حس دوران کودکی و دبستان را دارم که به خاطر نمرات خوبی که گرفته بودم یک مداد رنگی شش رنگ دریافت می‌کردم و ذوقی که دارم شبیه همان است. جایزه گرفتن را همیشه دوست داشتم و حس خوبی از دریافتش دارم.

*جایزه منتقدین بر خلاف جوایز دیگر هیچ وجه مادی نداشته، چطور آن‌را دوست دارید؟

-این ایدئولوژی شخصی من است که جایزه را به خودی خودش دوست دارم. گاهی جوایز همراه با یک چک نقدی، گاهی با یک کتاب است و گاهی تندیسی است شبیه همین جایزه منتقدین و نویسندگان سینمایی. مهم این است که همیشه کسی به خاطر دارد که من این جایزه را از این انجمن دریافت کردم، برای کسی مهم نیست که جایزه وجه مادی داشته یا نه. نمونه چیزی که می‌گویم اسکار سینمایی است. در جایزه اسکار به غیر از آن تندیس چیزهای دیگری هم داده می‌شود که کسی از لیست بلند و بالایش خبری ندارد و اتفاق خبری خاصی هم روی آن نمی‌افتد، اما اغلب منتقدان و حتی مردم به خاطر دارند که فلان بازیگر و کارگردان سینما اسکار را گرفته است، کسی نمی‌گوید چقدر همراه با تندیس اسکار دریافت کرده است.

*حالا جایگاه نقد سینمایی و جایزه‌ای که از سوی این منتقدین دریافت کردید چقدر برای شما شیرین بود؟

-جایزه‌ای که از سوی منتقدین گرفته‌ام برایم مهم و دوست داشتنی است، چرا که از کسانی این جایزه را دریافت کردم که سواد سینمایی و ادبیاتی دارند. اهل داستان هستند و نظر آن‌ها برایم مهم است. این جایزه با نظرخواهی از میان تمام کسانی که عضوی از جامعه سینمایی ایران هستند به دستم رسیده است که شیرینی ویژه‌ای دارد. این جایزه و جایزه‌ حافظ که به طور مستقل توسط علی معلم برگزار می‌شد شکل دیگری به دلم می‌نشیند. مجموعه‌ای از نظر‌ و عقیده‌ صرف نظر از اینکه درست است یا غلط جایزه‌ای را شکل داده است که برایم ارزش بسیار بالایی دارد.

*نفس جایزه چه تاثیری در کار شما می‌گذارد؟

-جمله کلیشه‌ای آن این است که می‌گوید فرد را متعهد می‌کند. اما به نظر من نفس کار کردن در فیلم خوب و اینکه هر چه جلوتر بروی، کارهای بهتری انجام دهی و تلاش خودت را برای رسیدن به بهترین‌ها انجام دهی است. اما یک نگرانی را همیشه هنگام جایزه گرفتن دارم و آن ۵۰ درصدی است که ممکن است بگویند حق من نبوده. همیشه هنگام جایزه گرفتن عده‌ای می‌گویند نوش جانت و عده‌ای عقیده دارند که حق من نبوده و این بار من را برای ادامه کار سنگین می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *