دنیای جذاب مکمل ها

وقتی صحبت از بازیگر به عنوان ویترین فیلم و برآیند زحمت تمام عوامل یک فیلم به میان می آید، شاید خیلی از افراد تنها به ستاره های اصلی فیلم فکر کنند اما هرگز نمی توان از اهمیت بازیگران نقش های مکمل در قوام بخشیدن به ساختار فیلم و برجسته شدن بازی سایر بازیگران غافل شد.

به گزارش ستاد خبری جشن منتقدان، اهدای جایزه به بازیگران مکمل فیلم ها در این جشن از سومین دوره آن آغاز شد.در سومین دوره از این جشن جایزه بازیگر مکمل زن را طناز طباطبایی برای«صداها»تریلر جنایی و روانشناسانه فرزاد موتمن گفت و جایزه مکمل مرد هم به صابر ابر برای حضور کوتاه و تاثیر گذارش در«درباره الی…»ساخته اصغر فرهادی رسید.

در چهارمین دوره از این جشن با وجود رقابت میان فیلم های حسن فتحی،ابراهیم حاتمی کیا و همایون اسعدیان، در بخش بازیگر مکمل زن مهراوه شریفی نیا این جایزه را برای فیلم«پشت در خبری نیست»(شبنم عرفی نژاد) دریافت کرد. برگزیده مرد این رشته هم مهران احمدی بود که جایزه مکمل مرد را به خاطر حضور پر قدرتش در«هیچ»(عبدالرضا کاهانی) به خانه برد.

پنجمین دوره از جشن انجمن منتقدان سرشار از فیلمهای خوب و ستاره های بزرگ بود و به همین خاطر در اکثر رشته ها یک جایزه و یک دیپلم افتخار به برگزیدگان رسید. در بخش بازیگر مکمل زن جایزه اصلی به ریما رامین فر به خاطر حضورش در«یه حبه قند»(رضا میرکریمی)رسید اما دیپلم افتخار این بخش را کبری حسن زاده مادربزرگ نگران نوه معتادش در«مرهم» (علیرضا داوود نژاد)به خانه برد.در میان بی شما جایزه های«جدایی نادر از سیمین»(اصغر فرهادی)در آن دوره از جشن منتقدان،شهاب حسینی هم جایزه بازیگر مکمل مرد را گرفت و دیپلم افتخار این بخش به امیر آقایی برای حضورش در فیلم«سعادت آباد»(مازیار میری) رسید.

در ششمین دوره از جشن انجمن منتقدان که دو فیلم«رف روی کاج ها» (پیمان معادی) و«ملکه»(محمد علی باشه آهنگر) در مرکز توجه بودند،تنها جایزه فیلم«یکی می خواد باهات حرف بزنه»(منوچهر هادی) در بخش بازیگر مکمل زن به یکتا ناصر در این فیلم رسید.در بخش بازیگر مکمل مرد اما جایزه اصلی را اکبرعبدی به خاطر ایفای نقش مادر رضا عطاران!!در فیلم«خوابم می آد»(رضا عطاران) به خانه برد و دیپلم افتخار این فیلم هم به حمید رضا آذرنگ برای فیلم«ملکه» رسید.

در هفتمین دوره از این جشن که محل رقابت دو فیلم«دربند»(پرویز شهبازی)، «دهلیز»(بهروز شعیبی)و «حوض نقاشی»(مازیار میری) بود، بابک حمیدیان به خاطر بازی در فیلم «هیس!دخترها فریاد نمی زنند»(پوران درخشنده) جایزه بازیگر مکمل مرد و تنها جایزه فیلم از این جشن را گرفت. جایزه بازیگر مکمل زن به پگاه آهنگرانی برای فیلم «دربند» رسید و دیپلم افتخار این بخش را هم فرشته صدر عرفایی برای فیلم «حوض نقاشی» رسید.

در هشتمین دوره از جشن انجمن منتقدان،با وجود رقابت شدیید میان فیلمهایی چون «خانه پدری»(کیانوش عیاری) و«عصبانی نیستم»(رضا درمیشیان) در کنار چند فیلم دیگر، برنده جایزه مکمل مرد مثل دوره قبل بابک حمیدیان برای فیلم«چ»(ابراهیم حاتمی کیا) شد که تنها جایزه این فیلم از سوی منتقدان بود. در بخش بازیگر مکمل زن نیز به ترانه علیدوستی برای فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» (روح الله حجازی) رسید که این هم تنها جایزه فیلم از این جشن بود.

در نهمین دوره برگزار شده از جشن انجمن منتقدان،باز هم فیلمی تنها جایزه اش را به خاطر بخش مکمل مرد گرفت و هومن سیدی این جایزه را به خاطر فیلم«من دیگو مارادونا هستم» (بهرام توکلی) به خانه برد. در بخش بازیگر مکمل زن هم جایزه اصلی به فرشته صدر عرفایی برای فیلم «کوچه بی‌نام» (هاتف علیمردانی) رسید دیپلم افتخار هم به سحر دولتشاهی برای فیلم«عصر یخبندان» (مصطفی کیایی) رسید.

دهمین دوره از جشن انجمن منتقدان محل یکه تازی«ابد و یک روز» (سعید روستایی)بود و یکی از جایزه های این فیلم جایزه نقش مکمل مرد بود که به نوید محمد زاده رسید.در بخش بازیگر مکمل زن نیز شبنم مقدمی برای فیلم «نفس»(نرگس آبیار)تنها جایزه این فیلم را به خانه برد و دیپلم افتخار این دوره از جشن را هم سارا بهرامی برای فیلم «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» دریافت کرد.

در یازدهمین و آخرین دوره از جشن انجمن منتقدان شاهد رقابت فیلم های زیادی بودیم که«رگ خواب» بیشترین جوایز را در این میان گرفت اما در بخش بازیگر مکمل مرد هادی حجازی فر برای«ماجرای نیمروز» (محمد حسین مهدویان) این جایزه را گرفت و دربخش بازیگر مکمل زن نیز طنازطباطبایی برای «ویلایی ها»(منیره قیدی) برنده این جایزه شد.

باید منتظر برگزاری دوازدهمین جشن منتقدان باشیم تا بازیگران مکمل برگزیده این دوره هم مشخص شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *