دومین دوره

دبیر جشن: محمد خزاعی

رئیس شورای مرکزی انجمن: سعید مستغاثی

تاریخ برگزاری: دوشنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۸۷

محل برگزاری: تالاروحدت

مجری: کامران ملکی و محمد سلوکی

کارگردان مراسم: مهدی کرم ­پور

طراح صحنه: محسن شاه ابراهیمی

داوران: بخش فیلم­های بلند سینمایی: جمشید ارجمند، زاون قوکاسیان، کامران ملکی، علی علائی، شاهرخ دولکو، کیوان کثیریان و حسن معظمی

بخش ویژه ۳۰ سال سینمایی بعد از انقلاب: داوری ۲۰۰ منتقد و نویسنده سینمایی

تقدیرها:

بزرگداشت زاون قوکاسیان و طهماسب صلح جو دو منتقد پیشکسوت سینما با حضور سعید مستغاثی و محمدرضا جعفری جلوه

تقدیر از موسسان انجمن: فریدون جیرانی، غلامرضا موسوی،پرویز صمدی مقدم

تقدیر از روسای پیشین انجمن: مسعود فراستی، علی معلم، خسرو دهقان، محمود گبرلو و جواد طوسی با حضور ضیاء هاشمی، رضا میر کریمی، منوچهر محمدی و یدالله صمدی مدیران عامل دوره ­های مختلف خانه سینما(فراستی و دهقان در مراسم حضور نداشت)

تقدیر از روزنامه بانی فیلم، هفته نامه سینما، هفته نامه جهان سینما و ماهنامه صنعت سینما و مدیران مسئول این نشریات تقدیر از دو چهره فرهنگی: محمدباقر قالیباف شهردار تهران و محمدرضا جعفری جلوه معاون سینمایی وزیر ارشاد با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس و عزت الله انتظامی

گروه موسیقی: شهرام ناظری

جمعی از مهمانان حاضر: محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، عزت الله انتظامی، داود رشیدی، محمدرضا جعفری جلوه، پرویز پرستویی، خسرو شکیبایی، رضا کیانیان، فاطمه معتمد آریا، مرتضی شایسته، منوچهر محمدی، مجید مدرسی، مجید مجیدی، سیدرضا میرکریمی، کمال تبریزی، رسول صدرعاملی، کیومرث پوراحمد، سیروس الوند، فریدون جیرانی، غلامرضا موسوی، پرویز صمدی مقدم، علی معلم، محمود گبرلو، جواد طوسی، زاون قوکاسیان، طهماسب صلح جو، جعفر صانعی مقدم، محمد پیرهادی، محمد سریر، نورالدین زرین کلک، مجید انتظامی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، فرهاد صبا، حبیب رضایی، رضا ناجی، محمد متوسلانی، مهدی میامی، فخرالدین انوار، علی مصفا، محمدحسن پزشک، بهنام بهزادی و…….

 

جوایز:

بهترین فیلم:

تندیس انجمن: به همین سادگی(رضا میرکریمی)

سایر نامزدها:به همین سادگی(رضا میرکریمی)، فرزند خاک(محمدعلی باشه آهنگر)، تنها دوبار زندگی می­کنیم(بهنام بهزادی)، ریسمان باز(مهرشاد کارخانی) و دیوار(محمدعلی طالبی)

بهترین کارگردان:

تندیس انجمن: محمدعلی باشه آهنگر(فرزند خاک)

سایر نامزدها: رضا میرکریمی(به همین سادگی)، بهنام بهزادی(تنها دو بار زندگی می ­کنیم)، محمد علی طالبی(دیوار) و مهرشاد کارخانی(ریسمان باز)

بهترین فیلمنامه:

تندیس انجمن: بهنام بهزادی(تنها دوبار زندگی می­ کنیم)

سایر نامزدها: به همین سادگی(شادمهر راستین و رضا میرکریمی)، فرزند خاک(محمدرضا گوهری)، دیوار(محمدعلی طالبی) و کنعان (اصغر فرهادی و مانی حقیقی)

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

تندیس انجمن: رضا ناجی(آواز گنجشک­ ها)

سایر نامزدها: امین حیایی(شب)،علیرضا آقاخانی(تنها دوبار زندگی می­ کنیم)، محسن تنابنده(استشهادی برای خدا) و محمدرضا فروتن(کنعان)

بهترین بازیگر نقش اول زن:

تندیس انجمن: مهتاب نصیرپور( فرزند خاک)

سایر نامزدها: هنگامه قاضیانی(به همین سادگی)، گلشیفته فراهانی(دیوار)، ترانه علیدوستی(کنعان) و فاطمه معتمدآریا(خواب زمستانی)

اهداکنندگان جوایز بخش سینمای ایران: محمد شیروانی، مرتضی رزاق کریمی، داود رشیدی، فرهاد توحیدی، غلامرضا موسوی

بهترین مستند بلند:

تندیس انجمن: تینار(مهدی منیری)

سایر نامزدها: کودک دیروز خیال(دلارام کارخیزان) و جادوگر(رضا درمیشیان)

بهترین مستند کوتاه:

تندیس انجمن: سیانوزه(رخساره قائم مقامی)

سایر نامزدها:روشنان(محسن رمضان­زاده) و قدرت(مهرناز اسدی)

داوران بخش مستند: رامتین شهبازی، محمدرضا فهمیزی و هادی مقدم دوست

بهترین فیلم کوتاه:

تندیس انجمن: بومرنگ(داریوش غریب­ زاده)

سایر نامزدها: نقش(شیما منفرد)، در خانه ما(مریم کشکولی­ نیا)

اهداکنندگان جوایز بخش مستند و کوتاه: محمد شیروانی، مرتضی رزاق کریمی، داود رشیدی، فرهاد توحیدی، غلامرضا موسوی

داوران بخش فیلم کوتاه: فریبا اشویی، علی افشار و زهرا قزیلی

بخش ویژه برگزیدگان ۳۰ سال

اهداکنندگان جوایز این بخش: محمدباقر قالیباف، محمد خزاعی و محمدرضا جعفری جلوه

منتقدان برگزیده ۳۰ سال سینمای ایران:

جواد طوسی، احمد طالبی نژاد، طهماسب صلح جو، شهرام جعفری نژاد، خسرو دهقان، روبرت صافاریان، سعید مستغاثی، محمدتقی فهیم، مهرزاد دانش و امیر قادری

بازیگران برگزیده ۳۰ سال سینمای ایران:

عزت الله انتظامی، پرویز پرستویی، خسرو شکیبایی، رضا کیانیان و فاطمه معتمدآریا

تهیه کنندگان برگزیده ۳۰ سال سینمای ایران:

مرتضی شایسته، منوچهر محمدی و مجید مدرسی

بهترین فیلمساز دفاع مقدس:

ابراهیم حاتمی کیا(درغیاب او محمد پیرهادی جایزه را دریافت کرد)

بهترین فیلمساز دینی و معناگرا:

مجید مجیدی و سید رضا میرکریمی

بهترین فیلمساز ملودرام:

رسول صدر عاملی

بهترین فیلمساز کودک و نوجوان:

کیومرث پوراحمد

بهترین فیلمساز اجتماعی:

مسعود کیمیایی(در غیاب او سیروس الوند جایزه را دریافت کرد)

بهترین فیلنامه نویسان:

علی حاتمی(زهرا حاتمی جایزه او را دریافت کرد)، بهرام بیضایی(در مراسم حضور نداشت)،فرهاد توحیدی

پنج فیلم برتر ۳۰ سال سینمای ایران:

آژانس شیشه ­ای، بچه­ های آسمان، مادر، ناخدا خورشید و هامون تهیه کنندگان این آثار مهدی کریمی، مجید مجیدی، مرتضی شایسته و هارون یشایایی جوایز را دریافت کردند.

اهداکنندگان جوایز: فخرالدین انوار، محمدرضا جعفری جلوه و محمدحسن پزشک