زنانی که از حلقه نقد گذشتند

از روزی که در سال ۱۳۱۲ روح انگیز سامی نژاد به عنوان اولین بازیگر نقش اول زن سینمای ایران در فیلم«دختر لر»جلوی دوربین رفت تا امروز بازیگران زن با هنر خود از عوامل اصلی موفقیت آثار سینمایی بوده اند.
به گزارش ستاد خبری جشن منتقدان، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران از دومین دوره جشن خود که جایزه بازیگری را در میان جایزه های خود قرار داد، تلاش کرد با اتکا بر آرای اعضای خود بهترین بازیگر زن نقش اول را از میان فیلمهای روز سینمای ایران انتخاب کند.
در دومین دوره جشن انجمن منتقدان که برای اولین بار در آن به رشته بازیگری هم جایزه ای اهدا شد،جایزه بهترین بازیگر زن به کسی رسید که بیشتر او را در تئاترها و تله تئاترها دیده بودیم و هنوز هم یکی از گزیده کار ترین بازیگران زن سینما است. مهتاب نصیرپور این جایزه را برای فیلم«فرند خاک»گرفت که کارگردان آن محمد علی باشه آهنگر هم جایززه بهترین کارگردانی به خانه برد.
در سومین دوره جشن انجمن منتقدان با وجود حضور فیلمهای اصغر فرهادی، واروژ کریم مسیحی و پرویز شهبازی،جایزه بهترین بازیگر زن نه به شخصیتی از یکی از فیلمهای این کارگردانان بلکه به یک زن خانه دار خیالاتی که در رویاهای خود سیر می کرد رسید.لیلا حاتمی در یکی از معدود حضورهای خود در یک نقش با حال و هوای کمدی در«بی پولی»ساخته حمید نعمت الله و هادی مقدم دوست که جایزه بهترین فیلمنامه را هم گرفتند، بهترین بازیگر زن این دوره از جشن منتقدان شد.
چهارمین دوره از جشن انجمن منتقدان با حضور فیلمهای زیاد و جذابی همراه بود و به خاطر همین مساله دو جایزه به بازیگران زن رسید.جایزه اصلی بازیگر نقش اول زن به نگار جواهریان به خاطر بازی متفاوت و تحسین برانگیزش در فیلم«طلا و مس»(همایون اسعدیان)در نقش همسر یک طلبه که به ام اس مبتلا می شود گرفت و دیپلم افتخار این دوره را هم مهناز افشار برای بازی در نقش یک زن مرموز در فیلم«طبقه سوم»ساخته بیژن میرباقری به خانه برد.
در پنجمین دوره از جشن انجمن منتقدان شاهد رقابت آثاری چون«جدایی نادر از سیمین»، «سعادت آباد»، «یه حبه قند»و «مرهم» بودیم و ساره بیات بازیگر فیلم اصغر فرهادی جایزه اصلی بهترین بازیگر زن را از این جشن گرفت.اما فیلم علیرضا داوود نژاد هم از جایزه بازیگری بهره برد و طناز طباطبایی برای فیلم«مرهم»دیپلم افتخار گرفت.
ششمین دوره جشن انجمن منتقدان با یکه تازی«برف روی کاجها»اولین ساخته پیمان معادی در میان کاندیداها و برنده ها همراه بود.مهناز افشار به خاطر ایفای نقش زنی میانسال که بحران خیانت همسر را از سر می گذراند در همین فیلم بود که جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را از این جشن دریافت کرد.
هفتمین جشن انجمن منتقدان عرصه رقابت دو فیلم«دربند»(پرویز شهبازی)و«حوض نقاشی»(مازیار میری)در اکثر رشته ها بود اما دررشته بهترین بازیگر زن نازنین بیاتی که کشف پرویز شهبازی برای این فیلم بود توانست جایزه را از آن خود کند.
در هشتمین دوره از جشن انجمن منتقدان فیلمسازان نامدار و جوان زیادی با هم رقابت کردند و بسیاری از آنها توقع داشتند با گرفتن جایزه ای از این جشن به اعتبار خود بیافزایند.جایزه بازیگری زن این دوره به مریلا زارعی به خاطر بازی در نقش مادر شهیدی که یک عمر در انتظار رجعت پیکر فرزندش بوده در فیلم«شیار ۱۴۳»ساخته نرگس آبیار رسید که تنها جایزه منتقدان به این فیلم بود.
نهمین دوره از جشن انجمن منتقدان با رقابت فیلمهای اجتماعی روبرو بود و این احتمال وجود داشت که یکی از این فیلمها صاحب یک جایزه بازیگری هم شود و این اتفاق افتاد.بارن کوثری که سابقه زیادی در بازی در آثار اجتماعی دارد برای بازی در فیلم«کوچه بی نام»(هاتف علیمردانی)جایزه بهترین نقش اول زن را به دست آورد و دیپلم افتخار این بخش هم به مهتاب کرامتی برای حضور در«عصر یخبندان»(مصطفی کیایی)رسید.
در دهمین دوره جشن انجمن منتقدان یک شخصیت زن در فیلمی حضور داشت که نمی شد آن را نادیده گرفت.در «من»اولین ساخته سهیل بیرقی یک شخصیت زن خلافکار،ماجراجو و غیر متعارف قهرمان فیلم بود که لیلا حاتمی با ایفای ماهرانه این نقش سخت جایزه بهترین بازیگر زن را گرفت.اما فراموش نکنیم که این دوره از جشن انجمن منتقدان با درخشش «ابد و یک روز»(سعید روستایی)هم همراه بود و پریناز ایزدیار به خاطر حضور در این فیلم دیپلم افتخار گرفت.
در یازدهمین جشن انجمن منتقدان لیلا حاتمی سومین جایزه بازیگری خود از انجمن منتقدان را باز هم به خاطر بازی در فیلمی از حمید نعمت الله گرفت. او به خاطر حضوردر فیلم «رگ خواب»این جایزه را گرفت و دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن نیز به ثریا قاسمی برای فیلم «ویلاییها»(منیره قیدی) رسید.
باید دید در دوازدهمین دوره این جشن جایزه بهترین بازیگر زن به کدام ستاره سینمای ایران می رسد؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *