• صفحه خانگی
  • >
  • ویژه
  • >
  • نگاهی به برندگان جایزه بهترین بازیگر مرد در ادوار مختلف جشن منتقدان

نگاهی به برندگان جایزه بهترین بازیگر مرد در ادوار مختلف جشن منتقدان

 در هر جشن و جشنواره سینمایی،جایزه مرتبط با بازیگر یکی از مهمترین جوایز این جشن است چون به به قول اهالی سینما، بازیگر ویترین فیلم است و تمامی زحمات تمام اهالی فیلم از طریق فعالیتهای او دیده می شود.
به گزارش ستاد خبری جشن منتقدان، در طول برگزاری یازده دوره از جشن انجمن منتقدان نیز بازیگران زیادی این جایزه را گرفته اند که اینجا نگاهی به برگزیدگان بهترین بازیگر نقش اول مرد می اندازیم.
 اولین دوره جشن های انجمن تنها در سه رشته بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه جوایزی به برگزیدگان اهدا کرد و در این میان خبری از جایزه ای برای بازیگران نبود.اما از دومین دوره این جشن بود که جایزه بازیگری هم به جواز انجمن اضافه شد و اولین برنده آن بازیگری بود که در جشنواره برلین خرس طلای بازیگری را از دانیل دی لوییس ربود. او کسی نبود جز رضا ناجی که این جایزه را برای بازی در فیلم «آواز گنجشکها» (مجید مجیدی) از انجمن منتقدان گرفت و اولین برنده جایزه نقش اول مرد در جشن های این انجمن شد.
 در سومین دوره این جشن فیلمهایی شاخصی چون «درباره الی…»، «بی پولی»و «تردید» با هم در رشته های مختلفی رقابت می کردند،اما جایزه بازیگری به محمد رضا فروتن رسید. او که در آن سال در فیلم «عیار۱۴»ساخته پرویز شهبازی نقش مردی را بازی می کرد که بر اثر یک ترس بیهوده، موجب نابودی خودش می شود، توانست با بازی خوب خود جایزه بهترین بازیگرمرد سومین جشن انجمن منتقدان را به خانه ببرد.
 چهارمین دوره جشن انجمن منتقدان محل رقابت فیلمهایی مانند«کیفر»، «به رنگ ارغوان»، «هیچ» و «پرسه در مه» بود. شهاب حسینی که در آن روزگار بیش از پیش استعدادهای خود را در زمینه بازیگری نمایان می کرد جایزه اصلی بازیگری مرد را برای فیلم سوررئال «پرسه در مه»ساخته یهرام توکلی گرفت و مامور وظیفه شناس، مردد و عاشق «به رنگ ارغوان» اثر ابراهیم حاتمی کیا جایزه ویژه هیات داوران را برای حمید فرخ نژاد به همراه داشت.
 در پنجمین جشن انجمن منتقدان شاهد رقابت«جدایی نادر از سیمین»، «اسب حیوان نجیبی است»و «مرهم» بودیم که در میان آنها ساخته اصغر فرهادی اولین اسکار را هم برای سینمای ایران به همراه آورد. پیمان معادی که ابتدا در مقام فیلمنامه نویس وارد سینمای ایران شد و بعد به مدد حضور در فیلمهای فرهادی توانایی خود به عنوان بازیگر را هم اثبات کرد، جایزه بهترین بایگر نقش اول مرد را از این دوره جشن انجمن منتقدان گرفت و دیپلم افتخار این جشن هم به رضا عطاران برای بازی در نقش دزدی که با لباس پلیس مردم را تلکه می کند در «اسب حیوان نجیبی است» ساخته عبدالرضا کاهانی رسید.
 در ششمین دوره جشن انجمن منتقدان شاهد رقابت فیلمهایی مانند «برف روی کاج ها»، «پذیرایی ساده»و «ملکه»بودیم و این انتظار وجود داشت که بهترین بازیگر مرد هم از میان این فیلمها انتخاب شود اما این اتفاق نیفتاد. جایزه اصلی بازیگر مرد این جشن به مهدی هاشمی بازیگر پرتوان سینمای ایران در فیلم «ضد گلوله» رسید. دیپلم افتخار این دوره از جشن را هم مانند سال گذشته رضا عطاران برای بازی در فیلم «بی خود و بی جهت» ساخته عبدالرضا کاهانی گرفت.
 هفتمین دوره جشن انجمن منتقدان با یک شگفتی در عرصه بازیگری همراه بود. سالی که «دربند»، «پرویز» و «هیس دخترها فریاد نمی زنند» از جمله آثار مطرح در این جشن بودند، جایزه بهترین بازیگر نقش اول به خاطر فیلمی به رضا عطاران رسید که کسی فکرش را هم نمی کرد. بازی متفاوت و تلخ او در اولین فیلم بلند بهروز شعیبی «دهلیز» در نقش مردی که به خاطر قتل غیر عمد در زندان است و این مساله خانواده او را نابود کرده، به اندازه ای تاثیرگذار بود که جایزه بهترین بازیگر مرد را نصیب خود کرد و دیپلم افتخار این دوره هم به شهاب حسینی برای نقش متفاوتش در فیلم«حوض نقاشی» ساخته مازیار میری رسید.
 هشتمین دوره جشن انجمن منتقدان با رقابت دیدنی و جذاب «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری به نمایندگی از نسل قدیم فیلمسازان و «عصبانی نیستم» و «ماهی و گربه» ساخته رضا درمیشیان و شهرام مکری نماینده فیلمسازان جدید سینمای ایران همراه بود. جایزه بهترین بازیگر مرد این دوره از جشن هم به نوید محمد زاده به خاطر«عصبانی نیستم» رسید که یکی از اولین جوایز او و زمینه مطرح شدن نامش در میان افکار عمومی بود. مهدی فخیم زاده هم به خاطر بازی در نقش یک بازیگر عجیب و غریب در «آذر،شهدخت، پرویز و دیگران…» ساخته بهروز افخمی دیپلم افتخار این دوره را نصیب خود کرد.
 در نهمین دوره از جشن انجمن منتقدان، فیلم«در دنیای تو ساعت چند است؟» در کنار فیلم «کوچه بی نام» مورد توجه بودند و همه انتظار داشتند که این دو فیلم جوایز زیادی به خود اختصاص دهند. جایزه اصلی بازیگری این جشنواره اما به سعید آقاخانی برای بازی در «خداحافظی طولانی» ساخته فرزاد موتمن رسید که در آن حضوری متفاوت را تجربه کرده بود.اما در کنار این جایزه اصلی و همیشگی بازیگر نقش اول مرد، فرهاد اصلانی جایزه خلاقیت در بازیگری را برای مجموعه آثارش در این دوره از جشن منتقدان یعنی عصر یخبندان، دوران عاشقی و کوچه بی‌نام گرفت.
 دهمین دوره جشن انجمن منتقدان تحت تاثیر اولین ساخته سعید روستایی یعنی«ابد و یک روز» بود که اکثر جوایز این جشن را از آن خود کرد و پیمان معادی هم دوباره پس از سالها به خاطر این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد را از انجمن منتقدان گرفت.
 در یازدهمین دوره جشن انجمن منتقدان که سال گذشته برگزار شد هم حامد بهداد جایزه اصلی بازیگری را به خاطر فیلم «سد معبر» ساخته محسن قرایی به خانه برد و کوروش تهامی هم به خاطر فیلم«رگ خواب»، دیپلم افتخار این جشن را از آن خود کرد. حالا باید دید رای آکادمی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران امسال، تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد را در دستان کدام کاندیدا قرار می دهد.
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *