هشتمین دوره

دبیر جشن: جواد طوسی

رئیس شورای مرکزی انجمن: کیوان کثیریان

مدیر اجرایی جشن: جعفر گودرزی

تاریخ برگزاری: چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۹۳

محل برگزاری: تالار ایوان شمس

مجری: شهرام شکیبا

داوران: داوری آکادمی

مدیر آکادمی: علی علائی

کارگردان مراسم: مجید برزگر

همکاران جشن: زهرا مشتاق، کامران ملکی، سحر عصرآزاد، منصوره وافری

امور اجرایی: گلاره محمدی با همکاری محمد نیک بخت

تقدیرها:

بزرگداشت ایرج صابری (منتقد پیشکسوت) با حضور جواد طوسی، شاپور منصف و حسین گیتی

بزرگداشت علیرضا داودنژاد با حضور هوشنگ گلمکانی، کیانوش عیاری و رضا داودنژاد

در این بخش علی عباسی تهیه کننده قدیمی و سرشناس سینما روی سن دعوت شد و داودنژاد جایزه خود را به او تقدیم کرد.

گروه موسیقی: رضا یزدانی

جمعی از مهمانان حاضر: یدالله نجفی، حمید نعمت الله، بهروز افخمی، رخشان بنی اعتماد، سودابه خسروی، رویا تیموریان، گوهر خیراندیش، شهین تسلیمی، محمد هادی نائیجی، نظان الدین کیایی، سپیده عبدالوهاب، نیما جعفری جوزانی، محمود کلاری، مجید میرفخرایی، شبنم مقدمی، حامد محمدی، شراره سروش، هنگامه قاضیانی، باران کوثری، نرگس آبیار، هومن سیدی، میلاد کی مرام، رضا عطاران، منصور لشگری قوچانی، محمد حسین قاسمی، جمال ساداتیان، محسن موسوی، جعفر پناهی، سیدرضا میر کریمی، فرهاد توحیدی، اصغرپور هاجریان، مسعود رایگان، مرجان شیرمحمدی، سروش صحت، حبیب رضایی، محمدرضا شریفی­ نیا، هادی منبتی، علی رویین تن، محمدرضا عباسیان، جمشید ارجمند، احمد طالبی­ نژاد، جمشید گرگین، سامان مقدم، علی قربانزاده، اکبر ثقفی، حسن مهدوی­ فر، جابر قاسمعلی، آزاده نامداری، رضا ناجی، یونس صباحی، هادی مقدم دوست، محمد آقازاده، کوهیار کلاری، امیر عابدی، همایون خسروی دهکردی، احمد احمدی، اردشیر شلیله، مرتضی ضرابی، امیر حسین علم الهدی، تونی زرین دست، اسماعیل عفیفه، ایرج افشار، محسن قاضی مردای، مهوش وقاری، خسرو امیر صادقی، غلامعباس فاضلی، منوچهر اکبرلو، رضا صائمی، مازیار فکری ارشاد، داود توحیدپرست، اکبر عبدالعلی ­زاده، روح الله حجازی، مهدی رحمانی، مجتبی راعی، مهران رجبی، هادی محقق، خسرو نقیبی، علی باذل، حسین سلطان محمدی، محمود گبرلو، نوید محدی، حسین محجوب، محمد ابهری، علی احمدزاده، مجید برزگر، مقصود جباری و……..

جوایز دبیر جشن:

امیرحسین ثقفی (کارگردان همه چیز برای فروش)، اسحاق خانزادی (صدابردار متروپل)، علی قائم مقامی (مدیر تولید چ و رستاخیز)

اهداکنندگان جوایز: جواد طوسی و همایون خسروی دهکردی

جوایز:

بهترین فیلم:

تندیس انجمن: خانه پدری (کیانوش عیاری)

جایزه ویژه: ماهی و گربه (شهرام مکری)

سایر نامزدها: آرایش غلیظ، آذر، شهدخت، پرویز و دیگران، چ، خط ویژه، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو، شیار ۱۴۳، عصبانی نیستم، قصه­ ها، ماهی و گربه

اهداکنندگان جوایز: رخشان بنی اعتماد، مسعود مهرابی، هارون یشایایی و جواد طوسی

بهترین کارگردانی:

تندیس انجمن: کیانوش عیاری (خانه پدری)

دیپلم افتخار: رضا درمیشیان (عصبانی نیستم)

سایر نامزدها:حمید نعمت الله (آرایش غلیظ)، بهروز افخمی (آذر، شهدخت، پرویز و دیگران)، ابراهیم حاتمی­ کیا (چ)، رخشان بنی اعتماد (قصه­ ها)، شهرام مکری (ماهی و گربه)

اهداکنندگان جوایز: محمد بزرگ ­نیا، محمدمهدی عسگرپور و عباس یاری

بهترین فیلنامه:

تندیس انجمن: کیانوش عیاری (خانه پدری)

دیپلم افتخار: مصطفی کیایی (خط ویژه)

سایر نامزدها: بهروز افخمی (آذر، شهدخت، پرویز و دیگران)، علی طالب­آبادی (زندگی مشترک آقای محمودی و بانو)، نرگس آبیار (شیار۱۴۳)، رضا درمیشیان (عصبانی نیستم)، محمد مهدی عسگرپور (میهمان داریم)

اهداکنندگان جوایز: خسرو دهقان، شادمهر راستین و هادی منبتی

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

تندیس انجمن: نوید محمدزاده (عصبانی نیستم)

دیپلم افتخار: مهدی فخیم­ زاده ( آذر، شهدخت، پرویز و دیگران)، (در غیاب مهدی فخیم ­زاده، بهروز افخمی جایزه او را دریافت کرد.)

سایر نامزدها: حامد بهداد (آرایش غلیظ)،رضا عطاران (رد کارپت)، حمید فرخ نژاد (زندگی مشترک آقای محمودی و بانو)، رضا عطاران (طبقه حساس)، پرویز پرستویی (مهمان داریم)

اهداکنندگان جوایز: رخشان بنی اعتماد و محسن سیف

بهترین بازیگر نقش اول زن:

تندیس انجمن: مریلا زارعی (شیار ۱۴۳)

سایر نامزدها: گوهر خیراندیش (آذر، شهدخت، پرویز و دیگران)، هنگامه قاضیانی (زندگی مشترک آقای محمودی و بانو)، رویا تیموریان (شیفتگی)، باران کوثری (عصبانی نیستم)، ساره بیات (فصل فراموشی فریبا)، مهناز افشار (متروپل)

اهداکنندگان جوایز: مازیار میری و محمد متوسلانی

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

تندیس انجمن: بابک حمیدیان(چ)

سایر نامزدها:مهدی هاشمی(خانه پدری)، هومن سیدی(خط ویژه)، میلاد کی­مرام(خط ویژه)، پیمان قاسم خانی(زندگی مشترک آقای محمودی و بانو)، فرهاد اصلانی(قصه ­ها)، پیمان معادی(قصه­ ها)

اهداکنندگان جوایز: فریبرز عرب­ نیا، امیر اثباتی و سحر عصرآزاد

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

تندیس انجمن: ترانه علیدوستی(زندگی مشترک آقای محمودی و بانو)

سایر نامزدها: شهین تسلیمی(آذر، شهدخت، پرویز و دیگران)، شبنم مقدمی(امروز)، پانته ­آ بهرام(بیگانه)، یکتا ناصر(زندگی جای دیگران است)، فاطمه معتمدآریا(قصه ­ها)، سهیلا گلستانی(میهمان داریم)

اهداکنندگان جوایز: پگاه آهنگرانی، آنتونیا شرکا و زهرا مشتاق

بهترین فیلم­برادری:

تندیس انجمن: حسین جعفریان(چ)

سایر نامزدها: داریوش عیاری(خانه پدری)، حسین جعفریان(رستاخیز)، محمود کلاری(ماهی و گربه)، علیرضا زرین دست(متروپل)، محمد آلادپوش(مهمان داریم)، علی محمد قاسمی(همه چیز برای فروش)

اهداکنندگان جوایز: جهانگیر کوثری، زینت رضا و کامران ملکی

بهترین موسیقی متن:

تندیس انجمن: کارن همایونفر(همه چیز برای فروش)، (به دلیل سفر همایونفر همسر جایزه را دریافت کرد)

دیپلم افتخار: بهزاد عبدی(متروپل)

سایر نامزدها: سهراب پورناظری(آرایش غلیظ)، فردین خلعتبری(چ)، استفان واربک(رستاخیز)، کارن همایونفر(همه چیز برای فروش)، کریستف رضاعی(ماهی و گربه)، بهزاد عبدی(متروپل)، علیرضا کهن دیری(میهمان داریم)

اهداکنندگان جوایز: محمود کلاری، جعفر گودرزی و محسن امیر یوسفی

بهترین تدوین:

تندیس انجمن: هایده صفی یاری(عصبانی نیستم)، (به دلیل سفر صفی یاری دخترش سپیده عبدالوهاب جایزه را دریافت کرد و متنی نوشته مادرش را خواند.)

سایر نامزدها: خشایار موحدیان و سودابه سعیدنیا(آرایش غلیظ)، حسن حسن دوست(برف)، مهدی حسینی­ وند(چ)، سپیده عبدالوهاب(چند متر مکعب عشق)، کیانوش عیاری(خانه پدری)، نیما جعفری جوزانی(خط ویژه)

اهداکنندگان جوایز:امیر پوریا، آناهید آباد و قاسم قلی­پور

جایزه خلاقیت و استعداد درخشان(ویژه فیلم­سازان جوان فیلم اولی):

تندیس انجمن: جمشید محمودی(چند متر مکعب عشق)

سایر نامزدها: مهشید افشارزاده(پنج ستاره)، تورج اصلانی(جینگو-روایت معلق)، محمدهادی نائیجی(حق السکوت)، تینا پاکروان(خانوم)، حامد محمدی(فرشته­ ها با هم می­ آیند)، نیما جاویدی(ملبورن)

اهداکنندگان جوایز: شهرام مکری، مهرزاد دانش و علی علائی

بهترین طراحی صحنه و لباس:

تندیس انجمن: عباس بلوندی(چ)

سایر نامزدها: کیوان مقدم و سارا سمیعی(بیگانه)، آبتین برقی(چند متر مکعب عشق)، اصغر نژاد ایمانی(خانه پدری)، مجید میرفخرایی(رستاخیز)، کامیاب امین عشایری(شیار۱۴۳)، شراره سروش(همه چیز برای فروش)

اهداکنندگان جوایز: پروین صفری و شاهین امین

بهترین چهره­پردازی:

تندیس انجمن: محسن دارسنج(همه چیز برای فروش)

سایرنامزدها:مهرداد میرکیانی(چ)، حسین صالحیان و اعظم رحمانی(خانه پدری)،محسن موسوی(رستاخیز)، سعید ملکان(زندگی مشترک آقای محمودی و بانو)، سودابه خسروی(شیار ۱۴۳)، مهرداد میرکیانی(قصه ­ها)

اهداکنندگان جوایز: عبدالله اسکندری و جلیل اکبری صحت

نامزدهای بهترین مهندسی صدا:

تندیس انجمن: بهمن اردلان و علی علویان(چ)

سایر نامزدها: مهدی صالح کرمانی و امیرحسین قاسمی(چند متر مکعب عشق)، سعید صالحی و زنده یاد مسعود بهنام(خانه پدری)، یدالله نجفی، جرمی پرایز، دن جانسون و ریچارد کانوی(رستاخیز)، کامران کیان ارثی و آرش قاسمی(شیار۱۴۳)، نظام الدین کیایی و محمدرضا دلپاک(عصبانی نیستم)، محمد حبیبی و حسین ابوالصدق(همه چیز برای فروش)

اهداکنندگان جوایز: کیوان کثیریان و جواد طوسی

جایزه بهترین دستاورد فنی:

تندیس انجمن: حمیدرضا سلیمانی برا ی جلوه­ های ویژه میدانی(چ)

سایر نامزدها: تیتراژ(برف)، سید هادی اسلامی برای جلوه­ های بصری(چ)، تیتراژ(خط ویژه)، سایمون فریم برای جلوه­ های بصری(رستاخیز)، حمیدرضا سلیمانی برای جلوه­ های ویژه میدانی(رستاخیز)، بهنام خاکسار برای جلوه ­های بصری(طبقه حساس)

اهداکنندگان جوایز: منوچهر محمدی و عزیزالله حاجی مشهدی

بخش فیلم­های مستند کوتاه / تا سی دقیقه

دیپلم افتخار:سایه ­ها هرکجا بخواهند می­روند (میلاد و سجاد و ستوده)، خوان آخر (گل اندام صفری)

در این بخش هیات داوران تندیس اهدا نکردند.

سایر نامزدها: بانوی اورمیا(محمداحسانی)، کوچ(علی احمدی زرین کلایی)، لبیک(وحید امیرخانی)

داوران: سحر عصر آزاد، امیرحسین ثنایی، مرضیه ریاحی و وحید زارع ­زاده

بخش فیلم­های مستند نیمه بلند / سی تا شصت دقیقه

تندیس انجمن: پیر پسر(مهدی باقری)

دیپلم افتخار: دستگرد یزد شاپوران(پژمان مظاهری پور)، کمی باالاتر(لقمان خالدی)

سایر نامزدها:خدا اشتباه نمی­کند(بهروز نورانی­ پور)، خون مردگی(محمد کارت)، در جستجوی گمنامی(علیرضا کرمی)

داوران: اسماعیل میهن دوست، مرجان ریاحی، مهرزاد دانش، شاهین امین، کیوان کثیریان

اهداکنندگان جوایز: امیرحسین ثنایی، همایون امامی و مرضیه ریاحی

بخش فیلم­های مستند بلند / بالای شصت دقیقه:

تندیس انجمن: آخرین روزهای زمستان(محمدحسین مهدویان)

دیپلم افتخار: در پناه بلوط(مهدی نورمحمدی)، خاطراتی برای تمام فصول(مصطفی رزاق کریمی)

سایر نامزدها: برای گونگادین بهشت نیست(سیدغلامرضا نعمت­ پور)، فیلمی ناتمام برای دخترم سمیه(مرتضی پایه شناس)

داوران: مرجان ریاحی مهرزاد دانش، شاهین امین، کیوان کثیریان

بخش پژوهش در فیلم مستند:

تندیس انجمن:برای گونگادین بهشت نیست (سیدغلامرضا نعمت ­پور)

سایر نامزدها: اصفهان در بوق کارخانه­ ها(بهروز ملبوس باف و زهرا نیازی)، در جستجوی گمنامی(فرشید دولت آبادی و فرزام حقیقی)، دستگرد یزد شاپوران(پژمان مظاهری­ پور)، شناسنامه(سیدمحمدرضا هاشمیان)، مسیله سرزمین فراموش شده(طاهره بهمنی)

داوران: مرجان ریاحی مهرزاد دانش، شاهین امین، کیوان کثیریان

اهداکنندگان جوایز: اسماعیل میهن دوست، همایون امامی، محمد تهامی ­نژاد و رضا درستکار