• صفحه خانگی
  • >
  • ویژه
  • >
  • گودرزی: سینمای ایران در شرایط امروز نیازمند یک بزنگاه کیفی است

گودرزی: سینمای ایران در شرایط امروز نیازمند یک بزنگاه کیفی است

نشست رسانه ای دوازدهمین دوره جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران صبح روز یکشنبه ۱۸ آذر ماه با حضور جعفر گودرزی دبیر جشن انجمن منتقدان، کامران ملکی بازرس انجمن و اعضای ستاد برگزاری جشن در سالن سیف الله داد خانه سینما برگزار شد.
در ابتدای این نشست کامران ملکی با اشاره به این که سینماگران همواره از ارزش جشن منتقدان صحبت می کنند و جایزه آن برایشان ارزشمند است، گفت: نگاه منتقدان همواره برای سینماگران مهم و تاثیر گذار بوده است. به این نکته باید توجه کرد که ما در سینما نقد فیلم داریم، اما نقد سینما نداریم. بسیاری از همکاران که وارد این عرصه شدند، بهتر است به نقد سینما هم بپردازند. در نقد فیلم چگونه گفتن را در فیلم ها داریم ولی در نقد سینما به چه گفتن اصرار داریم. وی افزود: برپایی این جشن از گرفتن آرای اعضای محترم تا انتخاب و استخراج نامزدها بدون همکاری اعضای انجمن امکان پذیر نبود.
در ادامه این نشست جعفر گودرزی نایب رئیس انجمن و دبیر جشن منتقدان به همراه آرمان داودی طراح از پوستر دوازدهمین دوره جشن انجمن منتقدان رونمایی کردند که گودرزی در ادامه عنوان داشت: امسال دومین سالی است که پوستر جشن منتقدان را طراحی می کنیم. از ابتدای ادوار جشن تا دوره پیش، پوستر طراحی شده نداشتیم و طی دو دوره اخیر که دبیری جشن را به عهده دارم، روی طراحی پوستر تأکید داشته ام. در این دوره می خواستیم از المان های آشنا دوری کنیم و پوستر ویژه تری را طراحی کنیم.
آرمان داودی نیز درباره این پوستر گفت: پوستر بیانگر موضوع است و من می خواستم برای نقد و منتقد، مابه ازای تصویری پیدا کنم. اولین ایده این بود که منتقد را در مقام کسی که مثل یک آئینه عمل می کند تصویر کنم اما بعد به ایده عینک رسیدیم. البته قصد نبود اشاره مستقیم به شخصیت خاصی در این پوستر صورت گیرد. سعی کردم پوستر در نهایت سادگی طراحی و اجرا شود و عبارت خوشنویسی شده نیز رنگ و بوی ایرانی دهد و جذاب باشد.
کامران ملکی در این نشست اظهار داشت: بسیاری از اتفاقات در کشور تحت الشعاع وضعیت بد اقتصادی است و تنگنای مالی فشارش را به برنامه های فرهنگی هنری نیز تحمیل می کند. برگزاری یک جشن سالانه و تهیه منابع مالی نیز در این دوران برای برپایی جشن مشکل است اما انجمن منتقدان صلاح نمی داند تا به سراغ پول هایی برود که مشخص نیست از کجا آمده است و ترجیح می دهد با مشقت اما با پول های مشروع و منابع رسمی آن را تأمین کند.
در ادامه دبیر جشن منتقدان اظهار داشت: ویژگی جشن منتقدان پرداختن به شاخصه فرهنگی و کیفی است و آکادمی برگزار کردن جشن به این معنا است که تعداد بیشتری از اعضا حضور دارند و رای بیشتری جمع کرده و به جنبه های کیفی جشن توجه کنیم. در شرایط امروز سینما ما به یک بزنگاه کیفی نیازمند هستیم که به آن باید برسیم تا اتفاقی برای سینما بیفتد که جشن انجمن یکی از آن ها است.
او در ادامه تصریح کرد: جشن منتقدان تنها جشنی است که سلیقه در آن نقشی ندارد و دیدگاه اهالی قلم و روشنفکران بدون غرض ورزی جمع می شود.
گودرزی عنوان داشت: امسال اولین سالی بود که تصمیم گرفتیم علاوه بر فیلم های جشنواره فیلم فجر ، فیلم های جشنواره جهانی فیلم فجر هم به داوری گذاشته شود، جشن انجمن منتقدان امسال عصر روز سه شنبه ۲۷ آذر در ایوان شمس برگزار خواهد شد و در آن سه بزرگداشت اصغر رفیعی جم فیلمبردار، اسحاق خانزادی صدابردار پیشکسوت سینما و سعید عقیقی فیلمنامه نویس و منتقد را خواهیم داشت. هم چنین به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی برگزیدگان نظرسنجی انجمن در جشنواره فیلم کودک معرفی می شوند که این می تواند اتفاقی نوستالژیک برای اهالی سینما باشد.
او با بیان این که سایت جشن انجمن منتقدان به همت الهام حسامی و با شکل جدید با این جشن کلید زده می شود و اخبار جشن در نسخه آزمایشی سایت منتشر می شود، در ادامه توضیح داد: به دلیل محدودیت سالن ها ایوان شمس برای برپایی این جشن فرهنگی با ما همکاری کرد.
ملکی در پاسخ به یکی از اهالی رسانه درباره چگونگی اختصاص فضا جهت نقد سینما گفت: انجمن منتقدان مدتی است که درصدد برگزاری همایش آسیب شناسی مسائلی است که به سینما لطمه می زند و نقد سینما یکی از مباحثی است که در آن مطرح می شود و پس از برگزاری جشن، فراخوان این همایش اعلام خواهد شد.
گودرزی در ادامه گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بسیاری دوست داشتند تا اسپانسر برگزاری جشن شوند که ما قبول نکردیم و قصد داشتیم تا آن را فرهنگی تر برگزار کنیم و در کنار حمایت های بنیاد سینمایی فارابی، خانه سینما و سازمان سینمایی از حمایت مجله حقوقی دادگر برخوردار بودیم تا این اتفاق فرهنگی بیفتد که از آن ها تشکر می کنم.
او گفت: از فردا اسامی نامزدهای جشن به مرور اعلام می شود تا جذابیت بیشتری داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *